Calculatorul de buget Estimare 2027
Alegeți numărul de invitați și varianta de buget. Totalul, costul pe invitat și împărțirea pe categorii se calculează din prețurile unitare documentate în 2026 (tabelul de mai jos), cu rezerva de 10% inclusă și fără daruri.
Situația voastră
Estimare pentru 2027
Invitați: 100 · Buget mediu
131.117 lei
Exemplu de calcul, nu ofertă: prețuri unitare documentate în 2026, fără daruri și fără diferențe regionale. Scenariul prudent pentru 2027 (+12%) ar fi 137.244 lei.
Categoriile și ponderea lor La data documentării
Locația cu meniul și băuturile este aproape întotdeauna cea mai mare cheltuială: analizele din 2026 o plasează la 45–70% din total2228. Urmează foto-video (10–13%), muzica (8–12%), ținutele cu verighetele (8–10%) și florile cu decorul și papetăria (6–9%)28. Procentele arată unde se duc banii de obicei, nu unde trebuie să se ducă ai voștri.
Prețurile unitare de mai jos sunt cele folosite în calculator și în exemple. Sunt alese din intervalele publicate în 2026, nu sunt medii statistice, și fiecare cheltuială apare o singură dată: meniul și băuturile separat, florile de masă pe masă, tortul, papetăria și mărturiile pe persoană.
| Element | Accesibil | Mediu | Premium |
|---|---|---|---|
| Per invitat (lei/persoană) | |||
| Meniu (mâncare, servire, veselă) | 330 lei | 550 lei | 750 lei |
| Băuturi (bar standard / open bar) | 70 lei | 100 lei | 150 lei |
| Tort (100–120 g/persoană) | 12 lei | 18 lei | 25 lei |
| Papetărie tipărită (placecard, meniu, invitație) | 0 lei | 3 lei | 8 lei |
| Mărturii / mici atenții | 0 lei | 10 lei | 25 lei |
| Per masă de 10 persoane | |||
| Aranjament floral pe masă (10 persoane) | 80 lei | 150 lei | 250 lei |
| Costuri fixe (lei/eveniment) | |||
| Taxă de sală / personal (dacă nu e inclusă) | 0 lei | 3.000 lei | 8.000 lei |
| Foto și video | 4.000 lei | 7.500 lei | 15.000 lei |
| Muzică (DJ / DJ cu solist / formație) | 4.000 lei | 8.000 lei | 20.000 lei |
| Flori și decor, fără mese (buchet, cocarde, prezidiu, biserică) | 1.500 lei | 3.500 lei | 7.000 lei |
| Rochie și accesorii | 2.500 lei | 5.500 lei | 10.000 lei |
| Costum și accesorii | 1.500 lei | 3.500 lei | 6.500 lei |
| Verighete | 3.000 lei | 6.000 lei | 12.000 lei |
| Coafură și machiaj (probe și ziua nunții) | 600 lei | 1.200 lei | 2.000 lei |
| Cununia civilă (certificate medicale, taxe) | 600 lei | 900 lei | 2.400 lei |
| Ceremonia religioasă (donație, lumânări) | 800 lei | 1.500 lei | 3.000 lei |
| Transport (miri, invitați) | 0 lei | 1.000 lei | 4.000 lei |
| Invitație digitală cu confirmări (ex. Mirali) | 149 lei | 199 lei | 199 lei |
| Coordonator în ziua nunții | 0 lei | 0 lei | 6.000 lei |
Nivelurile: accesibil = oraș mediu sau localitate mai mică, restaurant cu meniu de 4 feluri, DJ, invitație digitală; mediu = oraș mare, salon de evenimente cu meniu de 5 feluri și open bar, DJ cu solist, foto-video complet; premium = București / Cluj sau conac cu grădină, meniu de 7 feluri, formație, doi fotografi, coordonator. Repere: meniu 500–800 lei/persoană în orașele mari și 280–420 lei pentru 4 feluri222324; open bar 70–120 lei standard, 120–180 lei premium23; tort 80–250 lei/kg la 100–120 g/persoană29; taxă de sală 3.000–20.000 lei23; foto-video cu pachete de 1.100–1.500 € cele mai cerute30; muzică 800–2.000 € DJ, 3.000–6.500 € formații profesioniste32; flori: buchet 250–800, prezidiu 300–1.500, masă 80–250 lei34; rochii 3.000–7.500 lei în segmentele frecvente37; verighete 1.500–3.500 € perechea38. Costumul, coordonatorul și mărturiile sunt ipoteze, fără liste publice comparabile.
Nouă bugete calculate La data documentării
Formula este aceeași peste tot: (cost per invitat × invitați) + (aranjament de masă × mese) + costuri fixe = subtotal; subtotal + 10% rezervă = total. Conversia în euro este orientativă, la cursul BNR din 29 septembrie 2026 (5,28 lei/€)20.
| Invitați | Nivel | Per invitat și mese | Costuri fixe | Total 2026 | Estimare 2027 (+7% / +12%) | Pe invitat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 50 | Accesibil | 21.000 lei | 18.649 lei | 43.614 lei ≈ 8.260 € | 46.667 lei / 48.848 lei | 872 lei |
| 50 | Mediu | 34.800 lei | 41.799 lei | 84.259 lei ≈ 15.960 € | 90.157 lei / 94.370 lei | 1.685 lei |
| 50 | Premium | 49.150 lei | 96.099 lei | 159.774 lei ≈ 30.260 € | 170.958 lei / 178.947 lei | 3.195 lei |
| 100 | Accesibil | 42.000 lei | 18.649 lei | 66.714 lei ≈ 12.640 € | 71.384 lei / 74.720 lei | 667 lei |
| 100 | Mediu | 69.600 lei | 41.799 lei | 122.539 lei ≈ 23.210 € | 131.117 lei / 137.244 lei | 1.225 lei |
| 100 | Premium | 98.300 lei | 96.099 lei | 213.839 lei ≈ 40.500 € | 228.808 lei / 239.500 lei | 2.138 lei |
| 150 | Accesibil | 63.000 lei | 18.649 lei | 89.814 lei ≈ 17.010 € | 96.101 lei / 100.592 lei | 599 lei |
| 150 | Mediu | 104.400 lei | 41.799 lei | 160.819 lei ≈ 30.460 € | 172.076 lei / 180.117 lei | 1.072 lei |
| 150 | Premium | 147.450 lei | 96.099 lei | 267.904 lei ≈ 50.740 € | 286.657 lei / 300.052 lei | 1.786 lei |
Totalul include rezerva de 10% din subtotal.
Ce spun exemplele
- Costurile fixe cântăresc mult la nunțile mici. La 50 de invitați, fotograful, muzica, ținutele și verighetele reprezintă aproape jumătate din total; de aceea costul pe invitat este cel mai mare tocmai la nunta mică.
- De la 100 de invitați în sus, meniul și băuturile domină. Fiecare invitat în plus costă, la nivel mediu, în jur de 680 lei înainte de rezervă.
- Fiecare variantă de buget reflectă alte alegeri. Puteți combina: meniu mediu, fotograf premium, flori accesibile.
Cheltuielile uitate frecvent La data documentării
Apar, de obicei, după ce ați semnat contractele mari. Puse cap la cap, sursele din 2026 estimează că adaugă 8–15% peste ofertele inițiale27.
- TVA. Din august 2025, cota standard este 21%, iar serviciile de restaurant, catering și cazare au 11%, cu excepția băuturilor alcoolice și a sucurilor și băuturilor energizante, la 21%16. Cereți întotdeauna prețul final, cu TVA inclus.
- Taxa de sală sau de personal, când meniul pare ieftin: 3.000–20.000 lei sau 5–10% „servire”23.
- Băuturile aduse de voi: taxa de desfacere de 25–45 lei pe sticlă28; taxa de tort adus din afară.
- Orele suplimentare: 500–1.500 lei pe oră la locație; prelungirea după ora 2 poate aduce 1.500–3.000 lei taxă de personal; formația cere 800–1.800 lei pe oră2328.
- Mesele furnizorilor (fotograf, videograf, DJ, formație), taxate de obicei la un meniu redus.
- Deplasarea și cazarea furnizorilor din alt oraș: 150–500 € transport pentru formație32.
- Ajustările rochiei și costumului, curățarea după nuntă (300–700 lei), pantofii, probele de coafură și machiaj plătite separat37.
- Mărturiile, plicurile, cutia pentru dar, lumânările, pișcoturile și celelalte obiecte mici, care ajung împreună la câteva sute sau mii de lei.
- Pentru nunțile afară: cort, podea, generator (1.500–3.000 lei pe zi), toalete mobile (2.000–4.000 lei)28.
- Actele de după nuntă: cartea de identitate nouă, pașaportul, permisul, dacă schimbați numele.
Rezerva și darurile
Păstrați o rezervă de 10% peste cheltuielile estimate, disponibilă până în ultima lună. Sursele consultate recomandă între 8 și 20%2227. Dacă nu o folosiți, e prima economie a căsniciei.
Despre daruri, sincer. Presa din 2026 relatează sume uzuale de 1.000 lei pentru o persoană și 2.000–3.000 lei pentru un cuplu în orașele mari, cu mult mai puțin în localitățile mici41. Sunt relatări, nu garanții. Bugetul vostru trebuie să funcționeze și dacă darurile acoperă doar o parte din cheltuieli; ce vine în plus rămâne al vostru. Dacă sunteți invitat și vă întrebați cât să dați, aveți calculatorul de dar.
Cum economisiți fără compromisuri care se văd
Ziua și sezonul
Vineri sau duminică în loc de sâmbătă aduce, în 2026, reduceri de 5–20% la locație; extrasezonul reduce prețurile cu 10–30%2324. Verificați însă calendarul bisericesc.
Lista de invitați
Cea mai eficientă economie. Zece persoane mai puțin înseamnă zece meniuri mai puțin, alături de costuri mai mici pentru tort, băuturi și papetărie.
Meniul
Cinci feluri bine gătite, nu șapte. Bar standard, nu open bar premium. Tortul la 100–120 g de persoană, nu „20 kg pentru 100 de invitați”29.
Florile
Flori de sezon, cu 30–50% mai ieftine decât cele importate; aranjamentele de la ceremonie refolosite la petrecere34.
Papetăria
Invitații digitale cu confirmare online, în locul tipăririi și trimiterii a 80 de plicuri; placecarduri generate din lista confirmărilor.
Ce nu tăiați
Fotograful, mâncarea suficientă și un plan de ploaie. Păstrați în buget lucrurile care contează pentru voi și cele necesare confortului invitaților.
Estimarea pentru 2027 Estimare 2027
Prețurile de pe această pagină sunt din 2026. Pentru 2027 folosim două ipoteze, nu previziuni: un scenariu de bază de +7% și un scenariu prudent de +12%.
Argumente: Banca Națională a României prognoza în august 2026 o inflație de 6,1% la finalul lui 2026 și de 3,4% la finalul lui 202719; jumătate dintre fotografii și videografii chestionați la sfârșitul lui 2025 plănuiau creșteri de 10–15% pentru 202630, iar meniurile din orașele mari au crescut în ultimii ani mai repede decât inflația generală22. Serviciile de nuntă se contractează cu 12–18 luni înainte, așa că multe prețuri pentru 2027 sunt deja cerute în 2026. Cea mai bună protecție este contractul cu preț fix. Estimările nu includ diferențele regionale (București și Cluj sunt mai scumpe decât media, orașele mici mai ieftine2224) și nici cursul valutar.
Întrebări frecvente
Cât costă o nuntă cu 100 de invitați?
La prețurile documentate în 2026, exemplele noastre dau 66.714 lei la nivel accesibil, 122.539 lei la nivel mediu și 213.839 lei la nivel premium, cu rezerva de 10% inclusă și fără daruri. Analizele de piață din 2026 plasau o nuntă de 100 de invitați la 75.000–95.000 lei fără rezervă.
Ce se plătește per invitat și ce este fix?
Per invitat: meniul, băuturile, tortul, papetăria și mărturiile; per masă: aranjamentul floral. Fixe: locația (taxa de sală), foto-video, muzica, florile de ceremonie, ținutele, verighetele, coafura și machiajul, ceremoniile, transportul, invitația digitală și coordonatorul. Zece invitați în plus costă, la nivel mediu, aproximativ 6.800 lei înainte de rezervă.
Cât păstrăm pentru neprevăzut?
O rezervă de 10% peste cheltuielile estimate, disponibilă până în ultima lună. Sursele recomandă între 8 și 20%. Rezerva acoperă invitații apăruți târziu, cortul din planul de ploaie, un furnizor înlocuit în urgență sau un preț mai mare decât oferta de anul trecut.
Darurile acoperă cheltuielile?
Nu contați pe asta. Presa din 2026 relatează 1.000 lei de persoană și 2.000–3.000 lei de cuplu în orașele mari, mult mai puțin în localitățile mici; sumele sunt relatări, nu garanții. Avansurile se plătesc cu luni înainte, iar darul vine după eveniment. Bugetul trebuie să funcționeze și dacă darurile acoperă doar o parte.
De ce prețurile sunt din 2026 dacă nunta e în 2027?
Pentru că sunt cele publicate la data documentării, 29 septembrie 2026. Estimările pentru 2027 folosesc ipoteze explicite (+7% scenariul de bază, +12% cel prudent) și sunt marcate ca atare. Un contract cu preț fix semnat în 2026 vă protejează de scumpiri.
Surse consultate
Toate sursele au fost consultate la 29 septembrie 2026. Sursele oficiale au prioritate pentru proceduri; prețurile provin din oferte publice și analize de piață, cu data publicării.
- Legea nr. 141/2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare (TVA 21% / 11% de la 1 august 2025). legislatie.just.ro
- Digi24, „BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație… Isărescu: sperăm să intrăm în țintă în trimestrul IV din 2027”, 13 august 2026 (Raportul asupra inflației, august 2026). digi24.ro
- cursbnr.ro, cursul de referință BNR din 29 septembrie 2026: 5,2780 lei/€. cursbnr.ro/curs-bnr-azi; sursa primară: bnr.ro. cursbnr.ro
- facetotibanii.ro, „Cât costă o nuntă în România în 2026: buget + calculator”, actualizat 21 august 2026. facetotibanii.ro
- Lights and Tales, „Cât costă restaurantul de nuntă în 2026? Prețuri reale”, 4 aprilie 2026. lightsandtales.ro
- Ouido, „Preț meniu nuntă 2026: ghid complet și tabel pe orașe”, 6 martie 2026. ouido.ro
- Bugetul.ro, „Cât costă o nuntă în România în 2026. Buget real pentru 100 de invitați”, 27 septembrie 2026. bugetul.ro
- AM Dragan, „Cât costă o nuntă în Cluj-Napoca: ghid de buget 2026–2027”, iulie 2026. amdragan.ro
- Bănățeanul, „Bugetul real al unei nunți în 2026: cum îl construiești pe categorii și unde apar costurile ascunse”, august 2026. banateanul.eu
- Weddingfilms.ro, „Cât costă meniul de nuntă în 2026? Prețuri, staff și capcane”, 19 ianuarie 2026. weddingfilms.ro
- Ziarul Financiar, „Cât vor costa fotografiile de nuntă în 2026: pachetele medii urcă peste 1.100 de euro” (sondaj Fotografi-Cameramani.ro, 341 de respondenți, 8–19 decembrie 2025), 29 decembrie 2025. zf.ro
- Agerpres OTS (comunicat plătit), „Cât costă o formație la nuntă în 2026? Prețuri și factori care influențează bugetul”, 28 aprilie 2026. agerpres.ro
- ievent.ro, „Cost decorațiuni nuntă 2026: aranjamente florale, prețuri”. ievent.ro
- Iris Bridal Salon (București), „Cât costă o rochie de mireasă în 2026 și ce include prețul?”. irisbridalsalon.ro
- Financiarul.ro (după Ziarul Financiar), „Verighetele în 2026 costă până la 3.500 €. Ce modele aleg cuplurile din România”, 12 martie 2026. financiarul.ro
- B1 TV, „Darul de nuntă a devenit o presiune reală pentru invitați. Cât se dă în plic în 2026”, 27 aprilie 2026 (relatări, nu sondaj formal). b1tv.ro
Mai departe
Alegerea locației
Capitolul 5: capacitate, meniu, taxe și planul de ploaie.
Ediție documentată la 29 septembrie 2026. Prețurile sunt cele publicate în 2026; estimările pentru 2027 și ipotezele lor sunt marcate ca atare. Ghidul nu înlocuiește consultanța juridică sau financiară.